Wygaszanie odruchów pierwotnych - Sosnowiec

Dostrzegasz, że Twoje dziecko przestało prawidłowo się rozwijać? Cały czas pojawiają się u niego odruchy pierwotne? Jesteś we właściwym miejscu. Nasi specjaliści zajmują się m.in. integracją sensoryczną. Proste ćwiczenia wprowadzone regularnie wspomagają wygaszanie odruchów pierwotnych. Sosnowiec oraz Zawiercie to miejsca, w których nas znajdziesz.

Czym są odruchy pierwotne?

Odruchy pierwotne nazywamy „bagażem” każdego noworodka, z którym przychodzi na świat. Powstają one w życiu płodowym i umożliwiają pierwszą aktywność ruchową, którą dziecko będzie rozwijać przez najbliższe lata.

Przystosowują one niemowlę do życia w wielkim świecie, jednak, kiedy są obecne po ukończeniu 1 r.ż. negatywnie wpływają na funkcjonowanie dziecka. Odruchy pierwotne mają charakter przystosowawczy co oznacza, że są istotne w rozwoju każdego dziecka, dzięki nim możliwe są konkretne zachowania.

Można również powiedzieć, że stanowią trening dla organizmu dziecka – przygotowując je do świadomego ruchu. Z czasem są one stopniowo zastępowane przez bardziej dojrzałe wzorce reakcji.

Kiedy zwykle następuje wygaszanie odruchów pierwotnych Zawiercie?

Po osiągnięciu kamieni milowych (podnoszenie głowy, wyciąganie rąk do zabawki, obracanie się, przekręcanie, siadanie samodzielnie, stawanie, raczkowanie, stanie samodzielnie i chodzenie) odruchy wygaszają i integrują się…zostają tylko wspomnieniem.

Jeżeli odruchy pierwotne w porę nie wygasną, a odruchy posturalne nie wykształcą się do momentu, gdy dziecko osiągnie wiek szkolny, mogą negatywnie wpływać na rozwój złożonych umiejętności. Stopień przetrwania odruchów pierwotnych jest istotnym czynnikiem diagnozującym zaburzenia przetwarzania sensorycznego, a ich próba zintegrowania – elementem terapii SI. Zapraszamy do nas na terapię integracji sensorycznej ;) Wpływa ona na wygaszanie odruchów pierwotnych. Sosnowiec oraz Zawiercie to miejsca, w których przyjmuje nasz specjalista.

Jak objawiają się niewygaszone odruchy pierwotne?

Odruchy pierwotne we wczesnych latach życia malucha sprawiają, że jest ono w stanie samodzielnie ssać mleko matki, a także wykonywać proste aktywności ruchowe. Jednak wraz z rozwojem dziecka powinny one zanikać, by mogły je zastąpić inne. W późniejszych latach mają one ogromny wpływ na funkcjonowanie i zdolności dziecka. Wówczas konieczne jest wygaszanie odruchów pierwotnych, np. w naszej placówce w Sosnowcu lub Zawierciu. Jak jednak objawiają się odruchy pierwotne? Wyróżnia się przede wszystkim ich kilka rodzajów. Jest to m.in. odruch chwytnych dłoni. Dziecko ma nieprawidłowy chwyt pisarski, nadwrażliwość dotykową, a także słabą zręczność manualną. U Twojego dziecka może również wystąpić odruch MORO. Zwykle przejawia się nadwrażliwością oraz trudnościami z rozróżnieniem figury od tła.

Wygaszanie odruchów pierwotnych w Sosnowcu lub Zawierciu może być niezbędne także przy złej postawie ciała, problemach z kontrolą ruchów oczu. Wówczas mówi się o odruchach TOB, tzw. błędnikowych. Niekiedy pozostaje także odruch STOS, który przejawia się zaburzoną koordynacją oko-ręka, a także trudnościami z nauką pływania. Odruch ATOS to z kolei kłopot z przekraczaniem linii środkowej ciała, jak i trudności ze stabilizacją pola widzenia.

Wygaszanie odruchów pierwotnych Sosnowiec — kiedy warto się zgłosić po pomoc?

Wygaszanie odruchów pierwotnych w naszym ośrodku w Sosnowcu lub Zawierciu najczęściej niezbędne jest u dzieci przedszkolnych oraz szkolnych. Gdy dostrzeżesz, że Twoje dziecko ma problemy w przedszkolu lub szkole, warto zgłosić się do nas po pomoc. W takich sytuacjach niezwykle ważne jest rozpoczęcie terapii. Istotnym krokiem staje się natomiast zdiagnozowanie problemu. Pozwoli to na wdrożenie wspomagania rozwoju u dziecka. Z jakimi trudnościami zwykle mierzą się dzieci z tym problemem? Są to m.in.:

Jeśli Twoje dziecko doświadcza powyższych trudności, warto skonsultować się ze specjalistą w naszym Ośrodku w Sosnowcu lub Zawierciu. Wygaszanie odruchów pierwotnych pomoże maluchowi pokonać problemy i wpłynie na prawidłowy rozwój w każdym zakresie. Zachęcamy do przyjścia na wizytę rozpoznawczą. Postawienie diagnozy pozwoli na podjęcie dalszych działań.

Copyright             

Wszelkie prawa zastrzeżone - "Puer" Terapeutyczny Ośrodek dla dzieci, młodzieży i rodziny, 42-400 Zawiercie, ul. Ogrodowa 10.

Kopiowanie, reprodukcja, retransmisja lub redystrybucja jakichkolwiek materiałów zamieszczonych w serwisie "Puer-Zawiercie" w całości lub w części, w jakimkolwiek medium lub w jakiejkolwiek formie bez oficjalnej zgody jest stanowczo zabronione.

Zgoda na wykorzystanie materiałów "Puer-Zawiercie" udzielana jest w formie pisemnej na konkretne, jednorazowe potrzeby. 
W celu legalnego wykorzystania materiałów opublikowanych w serwisie "Puer-Zawiercie" prosimy o przesyłanie pytań pod adres e-mail podany na stronie głównej serwisu.

Wszystkie znaki towarowe pojawiające się w serwisie "Puer Zawiercie" należą do odpowiednich właścicieli.

zamknij