Metoda NeuroTaktylna (autorstwa dr Swietłany Masgutowej)

Świat dzieci z niepełnosprawnością przedstawia się w zupełnie innej perspektywie niż ta znana chociażby ich rodzicom. Brak pełnej sprawności ruchowej czy jej miejscowe ograniczenie powoduje nie tylko dyskomfort w codziennym życiu – zagadnienie to sięga znacznie głębszych sfer dziecięcego życia. Jeśli maluch od niemowlęctwa nie ma możliwości w normalnym trybie poznawać ograniczeń i możliwości, jakie daje mu jego własne ciało, powoduje to również dyskomfort psychiczny i emocjonalny.

Właśnie z tego względu ogromną rolę w rozwoju maluchów pełni profesjonalna rehabilitacja dzieci niepełnosprawnych w Sosnowcu oraz w Zawierciu. Ze swojej strony dbamy nie tylko o zaplecze techniczne i merytoryczne, ale również o stworzenie miejsca przyjaznego i bezpiecznego w rozumieniu samych małych pacjentów, którzy do nas trafiają.

Jak wygląda rehabilitacja niemowląt i dzieci w PUER?

Za każdym razem, kiedy trafia do nas młody pacjent, dopasowujemy tok rehabilitacji dziecka lub niemowlęcia w Sosnowcu oraz w Zawierciu do tego jednego, indywidualnego przypadku, potrzeb dziecka, ale również do jego stanu emocjonalnego i psychicznego. Trzeba przy tym pamiętać, że dobrze zorganizowane zajęcia rehabilitacyjne są jedynie częścią większej całości - kompleksowej terapii, wymagającej jednoczesnej pracy na wielu płaszczyznach.

Zajęcia z dziećmi przeprowadzane są przez wykwalifikowaną kadrę, posiadającą niezbędną wiedzę i doświadczenie, pozwalające krok po kroku budować pozytywną relację z dzieckiem i pomagające mu w nabywaniu kolejnych, nowych umiejętności. W ramach prowadzonej rehabilitacji dzieci niepełnosprawnych w Zawierciu oraz w Sosnowcu pacjenci ćwiczą motorykę, w tym motorykę małą, równowagę, koordynację ruchową oraz wszelkie inne umiejętności niezbędne w codziennym, normalnym funkcjonowaniu. To bardzo ważny etap terapii traktowanych holistycznie, obejmujących wszystkie najważniejsze aspekty rozwoju dziecka już na wczesnym etapie. Brak działań w odpowiednim czasie może skutkować nie tylko trudnościami w nadążeniu za rówieśnikami, ale także kłopoty ze swobodnym poruszaniem się czy panowaniem nad odruchami własnego ciała.

W ośrodku zajęcia prowadzone są indywidualnie oraz grupowo, w zależności od wybranego rodzaju treningu. Posiadamy nie tylko fachową kadrę z sercami otwartymi na szczególne potrzeby maluchów, ale również sale odpowiednio zaopatrzone w niezbędny sprzęt rehabilitacyjny, ułatwiający opanowanie kolejnych czynności i ćwiczeń.

Rola rehabilitacji w ogólnym rozwoju niemowląt i dzieci

Rehabilitacja dzieci i niemowląt, prowadzona przez naszych terapeutów w Zawierciu oraz w Sosnowcu, ma ogromny wpływ nie tylko na sferę fizyczną dzieci, które do nas trafiają. Ruch jest naturalną ludzką potrzebą, towarzyszącą człowiekowi od pierwszych chwil po przyjściu na świat. Dzieci z niepełnosprawnościami nie odczuwają swojego ciała prawidłowo lub nie są go w pełni świadome – ani granic, jakie posiada, ani jego możliwości, przez co nie są w stanie zapobiegać wypadkom czy w pełni korzystać z jego potencjału. Taki stan rzeczy ogromnie wpływa na bardzo delikatną strukturę psychiki dziecka – nierzadko czuje się ono odrzucone, inne, a nawet „zepsute”, gorsze od zdrowych rówieśników. Dobrze zorganizowana rehabilitacja niemowląt i dzieci niepełnosprawnych w Zawierciu i Sosnowcu nie tylko niweluje lub pokonuje bariery narzucone przez niepełnosprawność, ale przede wszystkim oddziałuje na samo dziecko, pomagając mu poznać i zapanować nad swoim ciałem, ucząc je prawidłowych odruchów i postawy ciała oraz sterowania nim, wykonywania prostych czynności, które do tej pory były dla niego nieosiągalne. W tym procesie ważny jest szybki start, regularność treningów oraz silne wsparcie rodzica na każdym kolejnym etapie. Podczas zajęć na naszych oczach ukazuje się prawdziwa magia – dzieci stają się pewniejsze siebie, chętniej podejmują się różnych zajęć i zabaw, łatwiej też nawiązują nowe znajomości.

Kiedy należy zdecydować się na rehabilitację?

Im wcześniej po rozpoznaniu u dziecka autyzmu lub innych zaburzeń zostaną podjęte odpowiednie kroki, w tym wdrożona terapia, uwzględniająca rehabilitację dzieci i niemowląt w Sosnowcu i w Zawierciu, tym lepiej i więcej skorzysta na tym sam maluch. Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby w zajęciach uczestniczyły już niemowlęta – program zajęć jest bowiem zawsze zaprojektowany zgodnie z potrzebami dziecka. Uwzględnia on zawsze indywidualne predyspozycje.

Copyright             

Wszelkie prawa zastrzeżone - "Puer" Terapeutyczny Ośrodek dla dzieci, młodzieży i rodziny, 42-400 Zawiercie, ul. Ogrodowa 10.

Kopiowanie, reprodukcja, retransmisja lub redystrybucja jakichkolwiek materiałów zamieszczonych w serwisie "Puer-Zawiercie" w całości lub w części, w jakimkolwiek medium lub w jakiejkolwiek formie bez oficjalnej zgody jest stanowczo zabronione.

Zgoda na wykorzystanie materiałów "Puer-Zawiercie" udzielana jest w formie pisemnej na konkretne, jednorazowe potrzeby. 
W celu legalnego wykorzystania materiałów opublikowanych w serwisie "Puer-Zawiercie" prosimy o przesyłanie pytań pod adres e-mail podany na stronie głównej serwisu.

Wszystkie znaki towarowe pojawiające się w serwisie "Puer Zawiercie" należą do odpowiednich właścicieli.

zamknij