Naturalnym stanem funkcjonowania dziecka jest stan zadowolenia. Jeżeli niemowlę ma kłopoty ze snem, jedzeniem, zabawą czy kontaktem z najbliższymi warto mu pomóc. Przydatna może okazać się konsultacja z terapeutą Integracji Sensorycznej.
Diagnoza integracji sensorycznej
Pełną diagnozę przetwarzania sensorycznego wykonujemy u dzieci powyżej 4 roku życia, jednak pierwsze trudności w prawidłowym współdziałaniu zmysłów możemy zaobserwować już u niemowląt. U dzieci do 3 roku życia diagnozujemy zaburzenia samoregulacji związane z przetwarzaniem bodźców sensorycznych (ang. self-regulations disorder). Celem konsultacji oraz ewentualnej terapii jest poprawa codziennego funkcjonowania dziecka oraz jego rodziny.
Rozwój zmysłów
Proces integracji sensorycznej rozpoczyna się już w łonie matki około 9-11 tygodnia, kiedy mózg płodu zaczyna odczuwać ruchy jej ciała. Jako pierwszy rozwija się układ dotykowy, następnie przedsionkowy (równowaga) i proprioceptywny (czucie własnego ciała). W okresie prenatalnym zaczyna funkcjonować również słuch, wzrok, smak i węch, jednak u noworodka zmysły te są jeszcze niedojrzałe, co chroni dziecko przed nadmiarem bodźców ze świata zewnętrznego.
Czynniki ryzyka
Skłonność do zaburzeń przetwarzania sensorycznego jest w znacznym stopniu uwarunkowana genetycznie. Istnieją również czynniki ryzyka ciążowo- porodowego takie jak nieprawidłowa masa urodzeniowa (mniej niż 2,5kg lub więcej niż 4kg), niska ocena w skali APGAR (poniżej 7pkt w 1min), infekcje i niewydolność szyjki macicy oraz odklejenie łożyska. Jeżeli twoje dziecko należy do grupy ryzyka nie martw się na zapas. Dzieci te mogą, ale nie muszą rozwinąć problemów z przetwarzaniem bodźców sensorycznych.
Na co warto zwrócić uwagę?
Szacuje się, że nawet 5-15% dzieci ma obecnie trudności rozwojowe o podłożu sensomotorycznym.
U niemowląt zwracamy szczególną uwagę na:
• problemy ze snem i zasypianiem;
• trudności z wyciszeniem, częste marudzenie, drażliwość, płacz;
• problemy z jedzeniem, trudności w karmieniu;
• niechęć do przytulania, odpychanie rodziców;
• dużą wrażliwość lub brak odczuwania bólu;
• złe tolerowanie codziennych zabiegów pielęgnacyjnych takich jak: czesanie, mycie, obcinanie paznokci, mycie twarzy, zębów, czyszczenie nosa czy uszu;
• podwyższony lub obniżony stan pobudzenia;
• gryzienie, szczypanie siebie i innych, uderzanie głową o przedmioty;
• dużą wrażliwość na jasne światło, dźwięki;
• zachowania dziecka niezrozumiałe lub niepokojące dla rodziców.
Kiedy warto udać się do specjalisty?
W przypadku występowania wymienionych objawów warto skonsultować się z wykwalifikowanym terapeutą mającym doświadczenie w pracy z małymi dziećmi. Prawidłowy rozwój niemowlęcia opiera się na motoryce (ruchu) i sensoryce (zmysłach). Konsultację fizjoterapeutyczną w celu oceny rozwoju ruchowego poleca się maluszkom po ukończeniu 3 miesiąca życia lub szybciej, jeżeli jest taka potrzeba. Konsultację z terapeutą Integracji Sensorycznej wykonujemy po ukończeniu przez dziecko 6 miesiąca życia.
Copyright
Wszelkie prawa zastrzeżone - "Puer" Terapeutyczny Ośrodek dla dzieci, młodzieży i rodziny, 42-400 Zawiercie, ul. Ogrodowa 10.
Kopiowanie, reprodukcja, retransmisja lub redystrybucja jakichkolwiek
materiałów zamieszczonych w serwisie "Puer-Zawiercie" w całości lub w
części, w jakimkolwiek medium lub w jakiejkolwiek formie bez oficjalnej
zgody jest stanowczo zabronione.
Zgoda na wykorzystanie materiałów "Puer-Zawiercie" udzielana jest w
formie pisemnej na konkretne, jednorazowe potrzeby.
W celu legalnego
wykorzystania materiałów opublikowanych w serwisie "Puer-Zawiercie"
prosimy o przesyłanie pytań pod adres e-mail podany na stronie głównej
serwisu.
Wszystkie znaki towarowe pojawiające się w serwisie "Puer Zawiercie" należą do odpowiednich właścicieli.