Korzyści z wczesnej nauki czytania

  Wczesna nauka czytania nie jest sztuką uprawianą ku uciesze dorosłych i chwale terapeutów, lecz daje dziecku wymierne korzyści:
  • przede wszystkim daje możliwość znaczącego poszerzenia rozwoju poznawczego: dziecko, które nie czyta, wie tyle, ile usłyszy;
  • dziecko czytające ma nieograniczony dostęp do wiedzy;
  • wczesne czytanie jest drogą do nabycia systemu językowego (powtarzania, rozumienia i nazywania) dla dzieci z deficytami w zakresie rozwoju języka;
  • czytające dziecko ma znacząco ułatwiony start szkolny.

  Dlaczego warto uczyć dzieci wcześnie czytać?

  Po to, aby na etapie nauki szkolnej brak lub niedoskonałość tej umiejętności nie przeszkadzały w rozwoju poznawczym. Trudności w czytaniu (dysleksja i zaburzenia w jej typie) utrudniają naukę szkolną w taki sposób, jak niezawiązane trampki utrudniają bieg przez płotki. Warto, żeby dzieci nie potykały się o poszczególne litery, a dysponowały solidną umiejętnością, która otworzy im drzwi rozwoju poznawczego.

  Umiejętność czytania otwiera przed każdym dzieckiem zupełnie nowe światy. Młody człowiek uzyskuje dostęp do wiedzy w takim zakresie, jakiego nie jest w stanie zapewnić nawet najlepszy nauczyciel. Może sięgać po interesującą go literaturę, samodzielnie rozwijać wyobraźnię i powoli przejmować stery w sferze uczenia się. To krok milowy w procesie nauki, klucz do dalszej edukacji.

  Czasem jednak coś idzie nie tak. Bystre dziecko ma trudność z zapamiętaniem liter, nie potrafi policzyć głosek w wyrazie, nie wie, na jaką literę zaczyna się wyraz. Uczy się czytać wolniej niż rówieśnicy, wkładając w to dużo większy wysiłek.

  Z czasem spada jego motywacja, jest coraz bardziej spięte. Rodzice, do tej pory pełni wiary w jego sukces, nie wiedzą, co o tym myśleć. Wszyscy są zaskoczeni.

  Taka właśnie jest natura dysleksji. Dzieci nią dotknięte to często bardzo inteligentni ludzie, zmotywowani i ciekawi świata. W wielu wypadkach nauka przychodzi im z łatwością, mają predyspozycje, by zostać prymusami. A jednak mozolnie i z dużym wysiłkiem uczą się czytać. Spędzają coraz więcej godzin, podejmując rozmaite wysiłki w celu opanowania umiejętności czytania, ale efekty nie są proporcjonalne do włożonej pracy. W takiej sytuacji konieczna jest pomoc specjalisty.

  Na czym polega dysleksja u dzieci?

  Dysleksja rozwojowa to problem złożony. W trakcie czytania poszczególne wyrazy są składane z najmniejszych słyszalnych cząstek zwanych fonemami i identyfikowane, jako słowa. Dziecko z dysleksją ma najczęściej kłopot z rozróżnianiem fonemów w wyrazie. Zwykle też nie jest mu łatwo zapamiętać jaki kształt odpowiada danemu dźwiękowi. W efekcie w łatwy sposób dochodzi do podmiany podobnie wglądających słów. W konsekwencji czytany tekst staje się dla dziecka niezrozumiały. Z tego samego powodu nie może poprawić swoich błędów.